Ak chcete, aby váš dom vydržal nápor každého druhu počasia, potrebujete pri jeho stavbe venovať zvýšenú pozornosť otázkam izolácií. Pozrime sa na to, ako tieto problémy vyriešite na rovnej streche alebo balkóne.
Hydroizolácia strechy
Na plochej streche sa udrží dážď aj sneh. Nekvalitná hydroizolácia tak môže spôsobiť zatekanie do interiéru. Pre kvalitnú izoláciu strechy potrebujete komplexné riešenie s použitím kvalitných materiálov. Pre dôležitosť dodržania technologických postupov je vhodné zveriť jej montáž kvalifikovanej firme. Pri nekvalitnej hydroizolácii strechy a jej nesprávnom vyspádovaní dochádza k jej rýchlejšiemu poškodeniu. Na plochej streche je preto dôležité zabezpečiť správne vyspádovanie kvôli odtoku vody a ochranu proti vlhkosti.
Druhy hydroizolácií strechy
Súčasné hydroizolácie striech sa diela na povlakové a striekané. Medzi povlakové hydroizolácie patria modifikované asfaltové pásy, asfaltové pásy s parozábranou a plastové fólie. Pri týchto typoch je potrebné venovať zvýšenú pozornosť spojom medzi jednotlivými pásmi. Striekané hydroizolačné vrstvy patria medzi moderné metódy. Používajú sa materiály ako polyurea alebo silikón. Vyznačujú sa kvalitnou priľnavosťou. Vytvoria jednoliatu vrstvu, takže nedochádza k vzniku problematických miest.
Izolácia balkóna
Balkón je vystavený rôznym poveternostným vplyvom. Musí preto spĺňať požiadavky na vodotesnosť konštrukcie. Povrch balkóna musí byť správne vyspádovaný pre odtok dažďovej vody. Malo by to byť minimálne 1°. Na zabezpečenie kvalitnej izolácie balkóna je potrebné dbať na všetky potrebné detaily.
Spôsobov ako vytvoriť izolačnú vrstvu balkóna je niekoľko. Najčastejšie sa používajú hydroizolačné PVC fólie a asfaltové pásy alebo štrkové hmoty. Na ne je potom potrebné položiť dlažbu. Moderným riešením izolácie balkóna je použitie dezénových fólií, ktoré sú vystužené skleným rúnom alebo použitie hydroizolačnej hmoty.
Text:PR