Dokončovanie stavby domu sa týka jeho okolia rovnako ako aj interiéru. Neoddeliteľnou súčasťou vytvárania príjemného prostredia vášho bývania je úprava chodníkov ale aj stavba priečok alebo úprava podkrovia.
Pokládka zámkovej dlažby
Aby zámková dlažba vydržala čo najdlhšie, musí byť správne urobená jej pokládka. Nezabudnite pri tom na to, že úprava chodníkov sa vykonáva až po ukončení prác na dome. Inak by sa mohla zámková dlažba poškodiť.
Prvým krokom v procese pokládky zámkovej dlažby je príprava podkladovej vrstvy. Od kvality podkladovej vrstvy bude závisieť životnosť vašej zámkovej dlažby. Podklad sa ukladá na spevnený a suchý základ. Práce je preto potrebné vykonávať s ohľadom na poveternostné podmienky. Nezabudnite na pozdĺžny sklon približne 0,5%. Hrúbka podkladu závisí od pôsobenia výkyvov teplôt a zaťaženia. Používa sa mrazuvzdorný materiál. Okraje plochy ukončite pevnými obrubníkmi.
Nasleduje zhotovenie dlažobného lôžka a samotné pokladanie zámkovej dlažby. Môže byť pravidelné, nepravidelné alebo symetrické. Záleží na vašom vkuse, celkovej architektúre domu a záhrady a tiež na zaťažení.
Záverečnou fázou pokládky zámkovej dlažby je vypĺňanie škár a vibrovanie. Je potrebné ho vykonať ešte pred používaním vydláždenej plochy.
Montáž sadrokartónu
Sadrokartón má široké využitie. Výhodou sadrokartónových dosiek je cena a možnosť tvarovania na požadovanú veľkosť. Sadrokartón môžete použiť na stavbu priečky, zaplnenie otvoru alebo na rekonštrukciu podkrovia. Sadrokartón sa tiež používa ako podklad pre plávajúce podlahy.
Pri správnej montáži sadrokartónu je potrebné dodržať všetky technologické postupy. Je preto dobré zveriť ju do rúk odborníkov. Montáž sadrokartónu sa vykonáva až po dokončení stavby a jej uzavretí. Dosky je nutné skladovať na mieste montáže aspoň 48 hodín pred jej začiatkom. Je to kvôli vyrovnaniu vlhkosti.
Text:PR