Ambiciózne plány na znižovanie emisií skleníkových plynov a postupné vytriezvenie z „boomu“ veterných či solárnych elektrární nahrávajú do kariet tepelným čerpadlám, nižšie sa dozviete prečo …
Univerzálnosť
Obrie tepelné čerpadlá dnes nájdete v podzemí veľkých európskych miest či ďaleko za nimi, pri zdrojoch geotermálneho tepla. Čerpadlá nevyžadujú žiadnu špeciálnu lokalitu pre svoje umiestnenie a nemajú negatívny vplyv na podobu krajiny. Vďaka tomu, že je možné bez toho, aby obťažovala obyvateľov, umiestniť aj do podzemia veľkých miest, tj. krátku vzdialenosť od miesta konečnej spotreby, pri tepelných čerpadlách dochádza k minimálnym stratám pri distribúcii tepla od zdroja k spotrebiteľovi.
Stabilný výkon
V porovnaní s fotovoltaikou či veternými elektrárňami, tepelné čerpadlá dosahujú stabilného výkonu v priebehu celého roka, bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky. Tepelné čerpadlá nielenže sú schopné dodať dostatok energie, ale zároveň u nich nehrozí preťaženie rozvodnej siete, ako je tomu napríklad v prípade veterných elektrární. V Nemecku či Rakúsku dnes pri silných búrkach reálne hrozí výrazné preťaženie siete z dôvodu zvýšenej produkcie energie, ktorá následne musí byť distribuovaná aj do sietí okolitých krajín.
Nízke prevádzkové náklady
Skúsenosti zo Švajčiarska, kde je dnes bežné dodávanie diaľkového tepla z geotermálnych tepelných čerpadiel, či Švédska, kde tepelné čerpadlá majú veľmi dlhú históriu, ukazujú, že energia z tepelných čerpadiel je „životaschopná“ aj bez stimulov z verejných prostriedkov. Táto, obmedzená schopnosť fungovania bez financovania z verejných rozpočtov, je pritom jedna z najväčších výčitiek smerujúcich k obnoviteľným zdrojom tepla v podobe veterných či fotovoltaických elektrární.
Jednoduchá inštalácia a prívetivosť k životnému prostrediu
Tepelné čerpadlá odoberajú energiu zo vzduchu, vody či geotermálneho tepla, moderné jednotky navyše disponujú chladiacimi kvapalinami s nulovými emisiami skleníkových plynov, čo z tepelných čerpadiel robí ideálneho pomocníka v „dekarbonizácií“ spoločnosti.
Navyše, vo veľkých mestách produkuje najväčší počet emisií trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami, resp. jeho spotreba energií počas vykurovacej sezóny či leta (kedy je naopak nutné nehnuteľnosti chladiť). Tepelné čerpadlá možno ľahko inštalovať prakticky k akémukoľvek typu nehnuteľností, či už sa jedná o malý rekreačný objekt či veľký bytový dom. Aj preto sa politici naprieč Európou spoliehajú pri znižovaní emisií skleníkových plynov práve na tepelné čerpadlá.
Text: PR